Asenkron 4 Bit Yukarı Sayıcı Devresi

Mart 31, 2009 by  
Filed under Kategorisiz, Ödev & Proje

Teknolojinin Bilimsel İlkeleri Dersi Projem ;
DENEY ADI :
Otomatik clock pals devreli Flip-Flop’larla asenkron 4 bit yukarı sayıcı devresi.

DENEYİN AMACI: J-K Flip Flop’larla tasarlanmış asenkron yukarı sayıcı uygulaması yaparak, asenkron sayıcıları tanımak.

ASENKRON SAYICILAR:

Asenkron sayıcı olarak adlandırılan sayıcılar aslında dalgalı sayıcılardır. Bu özelliğin olması sayma sırasındaki gecikmesidir. Asenkron sayıcılar J-K Flip-Flop’ların kaskat (ard arda) bağlantısı ile elde edilir. Sistemin Clk palsi A Flip-Flob’unun girişine uygulanır. A Flip-Flob’unun çıkışı aynı zamanda B Flip-Flob’unun Clk girişine bağlanır.B Flip-Flob’unun çıkısı da C Flip-Flob’unun Clk girişine bağlanır.Bu şekildeki bağlantı ile asenkron sayıcı elde etmiş oluruz.

Devre

Deneyde Kullanılacak Malzemeler;

  • 2 Adet 7473, 1 Adet 555 Entegre
  • 2 Adet Diyot, 6 Adet Led Diyot
  • 6 Adet 390Ω Direnç, 1 Adet 1MΩ Potansiyometre
  • 1 Adet 2µF Kondansatör
  • 1 Adet Switch, Lehim, Havya ve Plaket

Doğruluk Tablosu

DEVRENİN ÇALIŞMA PRENSİBİ:

Devremiz için gerekli olan malzemeleri plaket üzerine kurup, doğru bir şekilde lehimleme yaptıktan sonra devremize 9 Volt’luk bir gerilim veririz.

555 Entegre’li Clock Pals devresinden otomatik olarak elde edilen Clk’la sayma işlemini gerçekleştirmekteyiz. Sayım işinin olması için Clr girişi daima “1” durumunda olmalıdır. Aksi taktirde devremiz çalıştığı halde sayma yapmayacaktır. Aşağıdaki tabloda 4 Bit Yukarı Sayıcı Devresi’nin Doğruluk tablosu görülmektedir;

SAYICILAR

Sayıcılar senkron ve asenkron sayıcılar olmak üzere 2’ye ayrılır

Senkron: Senkron sayıcılarda bütün Flip-Flop devrelerine aynı anda saat darbeleri verilmektedir. Bu nedenle bütün çıkışlarda da aynı anda çıkışmaktadır.

Asenkron: Asenkron sayıcılarda ilk Flip-Flob’un çıkışı diğer Flip-Flob’un Clk girişine uygulanır .Bu durumda çıkış’ da gecikme yaşanır.

SAYICILARIN KULLANIM ALANLARI

  • Program Sayıcı (Programs Counters)
  • Decoder (Kod Çözücü)
  • Dijital saat
  • Elekronik Ork
  • Frekans Sayıcı

ASENKRON SAYICI KULLANIM ALANLARI

Selector ve Decoder devrelerden yararlanılır. Elektronik Ork, Dijital Alarm saati; Endüstriyel iş tezgâhı çalışmalarının zamanlandırılması, trafik lambaları vb. yerlerde kullanılır.

ASENKRON SAYICILARIN SAKINCALARI

En büyük sakıncası gecikmeli olmasıdır. Flip-Flop hatlarının seri çalışmaları nedeniyle geçişler gecikmeye neden olur.

Picasso Resim Sergisi Yıl 2006

Mart 31, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Üniversitede okurken aldığımız dersler arasında Güzel Sanatlar da vardı. İlkokuldaki resim iş dersi gibi birşey olacağı fikri kafamda canlanmıştı. Her neyse korkulan oldu ve hocamız bu dersten  geçebilmemiz için 2 resim sergisi 1 arkeoloji müzesi gezmemizi söylemişti. Bunun üzerine söylenenleri yaptık ve arkadaşlarla Emirgan’ın yolunu tuttuk.

Bizim Tayfa

İtiraf edeyim resimlerden hiçbirşey anlamadım aşağıda okuyacaklarınız tamamen hayal ürünüdür :) Bu tarz ödevi olanlar için fikir verici unsurdur

Pablo Picasso resimlerde göstermiş olduğu yaratıcılıktan ötürü 21. yy.ın en büyük sanatçılarından biri olmaya hak kazanmış ressamlardan bir tanesidir. Dehası ve yaratıcılığı sayesinde resimlerinin yanında birçok heykeli, oymabaskı ve seramik yapıtları vardır. Bu okuduklarımdan ötürü ve hocamızın isteği üzerine, eserleri görmek için arkadaşlarla birlik olduk.Ve arkadaşlarla bu eserleri yakından görmek için İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Emirgan’ın yolunu tutmuştum.

Tabi bu sergiye gitmeden önce bana faydası olması açısından bazı terimleri bilmek gerektiğini ve bu terimleri bilmeden serginin pek faydalı olmayacağını düşünüyordum. Çünkü daha önceden hiç resim sergisine gitmemiştim. Ve resimlerle olan ilişkim en son ilköğretim okullarında olmuştu.Bu yüzden kendi çabalarımla kübizm’in ve eskiz’in ne oldukları konusunda araştırmalar yapmıştım.Çünkü Pablo Picasso’nun bu tür çalışmalar yaptığını sergiye gitmeden, hazırlık olması açısından ve ilerde gideceklerini söyledikleri eski öğretmenlerimden öğrenmiştim.

Picasso 135 seçilmiş eseri ve hayatı ile ilgili çekilmiş olan fotoğraflarıyla tam anlamıyla sergileniyordu. Eserlerinde kübizm’i ve eskiz çalışmalarını görmek mümkündü.

Pablo Picasso

Kübizm; nesneleri, izleyicilerin bulunduğu yerden değil, perspektif ve açıları kullanarak başka açıdan görülebilecek özelliklerinin de olduğunu ortaya koyan bir akımdır.Picasso’da bu açıdan bu akımın başlatıcıları arasındadır.
Haliyle bir ressam gözüyle Pablo Picasso’nun eserleri fevkalade idi.

Resimlerdeki renklerin göz kamaştıran güzelliği ve yapılan el emeği eserlerin ne anlama geldiğini anlamak biraz da zor olmuştu. Fakat bu noktada da bizlere girişte verdikleri resim dinleme cihazıyla bu sorunu ortadan kaldırmış olduk. Bu cihaz gerek benim gerek de resim sergisine ilk defa gidenler için baya faydalı olduğunu düşünüyorum.Bunun yanında video gösterileriyle hayatından ve yaşamından kesitlerle nasıl yaşadığı konusunda bilgiler edindik.Ve böylelikle resimleri anlamayacağım korkusu da ortadan kalkmıştı.

Babası da Pablo Picasso gibi orta derecede bir resim öğretmeniydi. Onun da resme olan ilgisinin bu şekilde başladığı kanaatindeyim. Resim öğrenimine 15 yaşında Barselona’daki güzel sanatlar okulunda başlamıştı.Ailesinin yardımıyla olsa gerek çocukluğundan beri bir ressam olma aşkı onunla idi.Daha sonra Paris’e gitti ve orda yokluklar içinde yaşadı.O sıralar da yapıtlarında sıradan insanların, sirk palyaçolarının, akrobatların resimlerini yaparak geçimini sağladı.Bu hüzünlü donemi Resimlerine yansıtıyordu.Bu donemde maviyi hüzünle birleştirerek resimlerini ortaya getiriyordu.Bu deneme Mavi Dönem denildiğini öğrendim.

Ressam bir dönem de anne çocuk çizimlerinden yola çıkarak,Ağlayan kadın portresini yapmıştı. Çağın yaygın konusu olan çekilen acılar burada çok yakından bakılan bir kadın başına sığdırılmıştı.

Kör Adamın Yemeği, Oturan Çıplak, Mandolinli Kız, Palyaço gibi eserleri resimde, o Picasso dedirtecek kadar isminin bir marka olduğu düşüncesindeyim. Picasso değince sadece resim de alkımımıza gelmemelidir. Yeri geldiğinde heykelci olmuş yeri geldiğinde de seramik işleyicisi olmuştur. O gördüğü her nesneye resim yapabilecek kadar hayal gücü kuvvetli bir sanatçı idi.Heykelci olarak Picasso; Kadın Başı, Apsent Bardağı ve Çelik Heykel gibi eserlere imzasını atmıştır.Seramik , çizim ve baskı alanında da eserler vermiştir.Picasso, benim kanaatimce sadece tuval üzerine resim çizmekle kalmamış, zihninde canlandırmış olduğunu hayal gücüyle birleştirerek gördüğü her cisme resmin güzelliğini aktarmıştır.
Resim sergileri insanın ufkunu geliştirir, resimlerin içinde sadece boyların olmadığını o boyalardan kaç türlü fikir ve anlam çıkartabileceğimizi gösteren yerlerdir. Sergiden sergiye renklerin ahengi değişse bile, her resimden insan farklı farklı anlamlar çıkartabilir.

Klavye Temizliği Kolaylaşıyor

Mart 30, 2009 by  
Filed under Kategorisiz, Yazılım

Bilgisayarınız açıkken klavyenizi temizlemek istediğinizde, bir tuş kombinasyonu ile klavye ve farenizi geçici olarak hizmete kapatabilirsiniz.

Block Input adlı minik ve portatif yazılım, klavye ve farenizi belirli bir süre için bloke edebiliyor. İstediğiniz kısayol tuş kombinasyonunu(Ctrl+Q gibi) ayarlar bölümünden belirleyebildiğiniz Block Input’ta ayrıca gecikme süresini de aynı yerden değiştirebiliyorsunuz.

Kendini otomatik olarak sistem tepsisine ekleyen programın menüsüne ise sağ tıklamayla erişebilirsiniz. Windows işletim sistemleriyle uyumlu çalışan Block Input, özellikle klavye temizliği ya da klavye ve farenin işlem yapmaması gereken durumlarda çok işinize yarayacak.

:: Block Input yazılımını ücretsiz indirin.

block-input1238230372

Türkçe Olimpiyatları Şiir Mp3’leri

Mart 30, 2009 by  
Filed under Medya

* Almanya-Istanbul.mp3

* Endonezya-Bulmak.mp3

* Kirgizistan-AydaRisbekkizi-Kepez.mp3

* Mogolistan-DenizFeneri.mp3

* Sudan-BirakipGittiginKadariz.mp3

* Turkmenistan-SiyahGozlerineBenideGotur.mp3

* Vietnam-IhlamurlarCicekActigiZaman.mp3

Türkçe Olimpiyatları 2009

Mart 25, 2009 by  
Filed under Medya

Tüm dünyada nefesler tutuldu, haziranda yapılacak Türkçe Olimpiyatları için geri sayım başladı.

Avrupa’dan Asya’ya, Afrika’dan Amerika’ya dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen olimpiyat elemelerinde tüm dünyayı sevgi dili Türkçe çiçekleri kaplamaya başladı. Yüreklerde kor olan Türkçe sevgisi, kıtaları aşarak tüm dünyayı sardı. Dünyanın dört bir yanındaki elemelerde 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın coşkusu, gönüllerde dünya haritasını gülistana çevirmeye başlayan güller vardı.

İlk durağımız Ukrayna… Yüzlerce Türkçe sevdalısının bir araya geldiği gecede, Ukraynalı öğrenciler tarafından seslendirilen Türkçe şarkılar izleyicilerden tam not aldı.

Şimdi de Üsküp’teyiz… Üsküp’te düzenlenen finallerde de heyecan dorukta idi.. Folklor gösterileri ve şarkılar ile renklenen gecede okunan Türkçe şiirler duygusal anlar yaşattı. Üsküp’te katılımın büyük olduğu finallerin özel konuğu TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’tı.

Bugünlük son durağımız Hollanda… Hollanda’yı temsil edecek öğrenciler de Amsterdam finallerinde ter döktü. Türklerin yanı sıra Hollandalıların büyük ilgi gösterdiği Rotterdam’daki görkemli tören de öğrenciler performansları ile göz doldurdu.

Bu yıl 7.si düzenlenecek Türkçe Olimpiyatları 27 Mayıs – 10 Haziran 2009 tarihinde yapılacak. Sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın gözü bu organizasyonda olacak

Sonraki Sayfa »