Bilgisayar Arıza Tespiti Staj Defterim 2009 20/15

Eylül 21, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Bilgisayar parçalarının genellikle tamir edilmesi zordur.Yani bozulduğu zaman yenisi ile değiştirmek en iyi çözümdür.Bunun için arızalı bilgisayar elimize geldiği zaman parça değişimi yaparak arıza tespitini yapmalıyız.

Elimizde bulunan arızalı bilgisayarı ilk önce klavye, mouse, ekran ve power kablo gibi aparatlarını taktıktan sonra çalıştırırız.Eğer bilgisayarımıza elektrik gelmiyorsa kasa kapakları açarız ve Power Switch’ine bakarız.Doğru takılı ve hala çalışmıyor ise Power Subley’i (Güç Kaynağı) bozulmuş demektir.Değiştirdiğimizde hiçbir sorun kalmayacaktır.

Eğer bilgisayarımız tam açılırken ses çıkartıyor ve yeniden başlıyorsa  o zaman Ram’de sorun var demektir.Ram’ini değiştiririz.

Bilgisayarımız açılıyor ama görüntü gelmiyorsa İlk önce ekran kartını değiştiririz.Sorun yine devam ediyorsa güç kaynağı yetmiyor olabilir.Yeni P4 Güç kaynağı takmalıyız.

Bilgisayarımız açarken “DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER” yazısı çıkıyor ise ya Harddisk bozulmuş ya Power, Data kablolarından birisi takılmamış ya  sistem kurulmamış ya da Jumper ayarları yapılmamış demektir.Bunların hepsini kontrol ettikten sonra çalışmamasında hiçbir neden yoktur.

Bilgisayarımız açılırken direkt BIOS ekranına giriyor ise BIOS’a giren klavye tuşunu yerinden sökmeli yahut klavyeyi kasadan çıkarıp bilgisayarı yeniden başlatmalıyız.

Windows XP Yönetimsel Araçlar Staj Defterim 2009 20/20

Eylül 21, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Windows XP’de yönetimsel Araçlar’a girmek için “Başlat→Ayarlar→Denetim Masası→Yöntimsel Araçlar”  diyerek girebiliriz.Yönetimsel Araçlar  Klasöründe 7 ayrı işlevde program kısayolları vardır.Bunlar; “Bileşen Hizmetleri,Hizmetler,Performans,Yerel Güvenlik İlkesi, Bilgisayar Yönetimi,Olay Görüntüleyicisi,Veri Kaynakları(OBDC)”’dır.
Bunlardan en çok kullandığımız Bilgisayar Yönetimidir.

Bilgisayar Yönetiminde Sistem Araçları, Depolama, Hizmetler ve Uygulamalar seçenekleri karşımıza çıkar.Sistem araçlarından “Aygıt Yöneticisine” geçebiliriz.Burada yüklü olan aygıtların ne durumda olduğunu görebilirz. Depolamadan da  Çıkarılabilir Depolama Birimlerine, Disk Birleştircisine veya Disk Yönetimine geçebiliriz.

Disk birleştiricisi bilgisayarımızdaki kayıp dosya parçacıklarını birleştirip daha yüksek performansta çalışmamızı sağlar.

En çok kullanılan kısımlardan biri de “Disk Yönetimi”’dir.Disk yönetimini Windows XP kurulumdan sonra ben çok kullanıyorum.Çünkü Windows XP kurarken 40 GB’lık diskimiz olsun.Bunu 20 GB’ını Yerel Sürücü C’ye atıyorum.Diğer 20 GB’lık kısmı ayırmadan kuruluma devam ediyorum.Kurulum bittikten  sonra “Başlat→Ayarlar→Denetim Masası→Yöntimsel Araçlar” oradan da Disk Yönetimini seçiyorum.Disk yönetiminde diskimizin bütün özelliklerini buradan gözlemliyorum.Sonra ayırmadığım kısmın üstünde sağ tuşa basarak “Yeni Bölüm” diyorum.Daha sonra diskin boyutunu yazıp dosya sistemini belirledikten sonra hızlı format’ı seçerek diskin ayrılmamış bölümü buradan ayırmış oluyorum.

Windows XP Kullanıcı Hesapları Staj Defterim 2009 20/19

Eylül 21, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Windows XP’de kullanıcı hesapları, bilgisayarımızın kullanıcılarını belirleme de kullanılır.Windows’un kendi özelliğinden dolayı 2 adet kullanıcı hesabı vardır.Bunlar;”administrator” ve “guest”  hesaplarıdır.Administrator bilgisayar yöneticisi guest ise sınırlı kullanıcıdır.Kullanıcı hesaplarını ilk açtığımızda administator oturumu görünmez, guest hesabı görünür o da kapalıdır.Açmak içinde üzerine tıklayarak “Konuk Hesabı Aç” deriz.Daha sonra da üzerine tıkladığımızda 2 adet seçenek çıkar.Bunlar;Resmi değiştir ve konuk hesabı kapat seçenekleridir.

Administrator oturumunu açmak için de Winows açıldığında “ctrl+alt+del” tuşlarına basmak gerekir.Gelen pencereye de administrator yazarak Enter’a basarızBu şekilde admin oturumuna girmiş oluruz.

Kullanıcı hesapları penceresi açılır açılmaz karşımıza 3 Görev çıkacaktır.Bunlar;

•    Hesap Değiştir
•    Yeni hesap oluştur
•    Oturum Açma ve Kapatma Şeklini Değiştir

Hesap Değiştir: Hesap değiştir seçeneğine tıklarsak bilgisayarda bulunan hesaplar görünür.Bunlardan hangisini değiştirmek istiyorsak onu seçeriz.

Yeni Hesap Oluştur:Bunu seçersek ilk önce hesap adını girmemiz gerekir.Adı girdikten sonra ileri deriz.Daha sonra girdiğimiz hesabın bilgisayar yöneticisi mi yoksa sınırlı hesap olaması gerektiğini seçip “Hesap oluştur”’u tıklarız.Böylelikle girdiğimiz isimle yeni bir hesap oluşturmuş oluruz.Sonra oluşturduğumuz  hesap üzerine tıklayarak isteğe göre ismini değiştirebilir, parola oluşturabilir, resmini değiştirebilir, hesab türünü değiştirebilir veya hesabı silebiliriz.
Oturum Açma ve Kapatma Şeklini Değiştir:Bu seçenekte ise Windows’un ilk açılıştaki kullanıcı adlarını ve resimlerini göstermesi özelliği kaldırılabilir veya değiştirilebilir.Yani bir resimli isimli görüntü gelebilir birde sadece “ctrl+alt+del” tuşlarına bastıktan sonra kullanıcı adı ve varsa parola giriniz penceresiye açılabilir.Bunu da kullanıcı hesaplarından bu seçenekle ayarlayabiliriz.

Windows Xp Görüntü Özellikleri Staj Defterim 2009 20/18

Eylül 21, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Görüntü özellikleri penceresi bilgisayarımızın görünümünün değişiminde etkili olur.Görüntü Özellikleri penceresine Masaüstü’nün herhangi bir yerinde boş bir yere sağ tuş tıklayarak gidebiliriz.Görüntü Özellikler penceresi açılınca karşımıza 5 adet sekme çıkar.Bunlar sırasıyla “Temalar, Masaüstü, Ekraan Koruyucu, Görünüm, Ayarlar” sekmeleridir.Bunlar basitce şöyle açıklayabiliriz;

Temalar:Bu seçenekte Windows’un görünümünü Klasik, Varsayılan XP Görünümü ve internet sitesindeki görünümlerden birisini yapabiliriz.

Masaüstü:Bu sekmede Masaüstümüzün görünümünü değiştirebilir, “Masaüstünü Özelleştir” diyerek de Masaüstü simgelerini değiştirebilir ve Masaüstünü Web sayfası gibi ayarlayabiliriz.

Ekran Koruyucu:Ekran Koruyucu da Masaüstünde bir hareket olamadığı zaman devreye giriyor.Yani bilgisayarda bir işlem yapılmadığı sürece ve ayarlanan süre zarfında aktif hale geçiyor.

Görünüm:Görünüm sekmesinde ise Pencere ve Düğme Stillerini, Renk Düzenini ve Yazı Tipi ve Boyutunu ayarlayabiliyoruz.
Ayarlar:Ayarlardan ise Ekran Çözünürlüğünü ve Renk Kalitesini ayarlayabiliriz.Ayrıca buradan “Gelişmiş” diyerek de Bağdaştırıcı Bilgilerini, Monitör Ayarlarını, Renk Yönetimi gibi bilgileri görebilir ve bunları değiştirbiliriz.Burada en önemli seçeneklerden birisi de “Bağdaştırıcı” seçeneğidir.Burada bağdaştırıcımızın özellikleri ve hangi modda çalışmasını istiyorsak buradan “Tüm Modları Listele” seçeneğini seçeriz . Burada çeşitli seçenekler bulabiliriz.

Ekran Kartı Montaj ve Ayarları Staj Defterim 2009 20/17

Eylül 21, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Ekran Kartı bilgisayarımızdan görüntü almamızı sağlayan kart’dır.Çeşitli markalarda üretilmektedir.Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz;S3 Trio 3D/2X, Geforce 2 MX400 ,Vodoo 2000/3000 gibi.

Ekran kartları AGP slota takıldığı gibi PCI Slota da takılabilmektedir.Ancak PCI Slotuna takılan Ekran kartlarının görüntü kalitesi  AGP ile kıyaslanamayacak kadar düşüktür.

Ekran kartı takar takmaz çalışır ama kendinden istenilen  görüntü kalitesiyle çalışmaz.Bu görüntü kalitesini yakalamak için de Ekran kartının Driver’ını yüklemek gereklidir.Driver’ini yüklemek için de ilk önce Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesi üzerinde sağ tuş tıklayarak “Özellikler” deriz.Daha sonra “Sistem Özellikleri” penceresi karşımıza çıkar.Buradan “Donanım” deriz.Donanımdan da “Aygıt Yöneticisi”’ni seçeriz.”Ekran Bağdaştırıcı” simgesinin üzerinde çift tıklayarak “Özellikler” demiş oluruz..Özelliklerden “Sürücü“sürücüden de “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneğini seçereriz.Daha sonra “Donanım Güncelleştirme Sihirbazı” karşımıza çıkar.Bu sihirbazdan da . “Listeden veya belli konumdan yükle”  dedikten sonra ileri deriz. Bu konumlarda en iyi sürücüyü ara ”  seçeneğini seçip “Gözat”’dan konumu belirledikten sonra da ileri deriz.Daha sonra dosyalar Windows klasörüne yüklenmeye başlar.Son diyerek de kurulumu tamamlamış oluruz..Restart ederek de ayarların etkili olmasını sağlarız.

Ekran kartını yükledikten sonra görüntü ayarları yapmak gerekir.Bunu için de Masaüstünün herhangi bir yerinde sağ tuş tıklayarak “Özellikler” deriz.Karşımıza “Görüntü Özellikleri”   penceresi çıkar.Buradaki sekmelerden “Ayarlar” sekmesini tıklarız.Daha sonra buradan Ekran Çözünürlüğünü ve Renk kalitesini ayarlarak iyi bir görüntü elde etmiş oluruz.

Sonraki Sayfa »