Bilgisayar Arıza Tespiti Staj Defterim 2009 20/15

Eylül 21, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Bilgisayar parçalarının genellikle tamir edilmesi zordur.Yani bozulduğu zaman yenisi ile değiştirmek en iyi çözümdür.Bunun için arızalı bilgisayar elimize geldiği zaman parça değişimi yaparak arıza tespitini yapmalıyız.

Elimizde bulunan arızalı bilgisayarı ilk önce klavye, mouse, ekran ve power kablo gibi aparatlarını taktıktan sonra çalıştırırız.Eğer bilgisayarımıza elektrik gelmiyorsa kasa kapakları açarız ve Power Switch’ine bakarız.Doğru takılı ve hala çalışmıyor ise Power Subley’i (Güç Kaynağı) bozulmuş demektir.Değiştirdiğimizde hiçbir sorun kalmayacaktır.

Eğer bilgisayarımız tam açılırken ses çıkartıyor ve yeniden başlıyorsa  o zaman Ram’de sorun var demektir.Ram’ini değiştiririz.

Bilgisayarımız açılıyor ama görüntü gelmiyorsa İlk önce ekran kartını değiştiririz.Sorun yine devam ediyorsa güç kaynağı yetmiyor olabilir.Yeni P4 Güç kaynağı takmalıyız.

Bilgisayarımız açarken “DISK BOOT FAILURE, INSERT SYSTEM DISK AND PRESS ENTER” yazısı çıkıyor ise ya Harddisk bozulmuş ya Power, Data kablolarından birisi takılmamış ya  sistem kurulmamış ya da Jumper ayarları yapılmamış demektir.Bunların hepsini kontrol ettikten sonra çalışmamasında hiçbir neden yoktur.

Bilgisayarımız açılırken direkt BIOS ekranına giriyor ise BIOS’a giren klavye tuşunu yerinden sökmeli yahut klavyeyi kasadan çıkarıp bilgisayarı yeniden başlatmalıyız.

Comments

2 Responses to “Bilgisayar Arıza Tespiti Staj Defterim 2009 20/15”
 1. pcDoktoru diyor ki:

  Bu nedir ya?!!?
  dalga mı geçiyorsunuz? nasıl bir staj defteri bu!??!?!?!?

  En güzel çözüm değiştirmektir, kardeşim kafayımı sıyırdınız, nasıl olurda böyle bişey söylersiniz ve de buradan yayınlarsınız onu anlayamadım…

  Akıl fikir, biraz zeka versin bu notları sana tutturanın elleri, kafası gözü iyi olmasın, o staj defterini onaylayan hocanın da aynı şekilde her bir tarafı kötü olsun…

  Hocalarına lütfen bu notumu ilet.

  HEPSİNİN KAFASI şu anda olduğunun 5 katı kadar olsun bu şekilde eğitim yapıyorlarsa, o gittiğin teknik servisçilerde attıkları kazıklar eşliğinde kötü kötü şeyler yaşasınlar.

  Resmen delilik, bir de bunlayı yayınlayıp insanların yanlış düşünmesine sebep olma bari oğlum, düzelt çabuk bnları.

  ayrıca o “power subley” değil POWER SUPPLY daha bunun gerçek ismini bilmeyen bir yerde staj yapıyorsun YUUUUH diyorum oraya.

  Sana lafım yok seni böyle eğitenlere tüm sitemim.

 2. pCOmer diyor ki:

  Hocam sen çocuğa laf söylüyeceğine bi kendi yaptığın web sitesine bak bide domain satıcanız..

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!