Windows XP Yönetimsel Araçlar Staj Defterim 2009 20/20

Eylül 21, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Windows XP’de yönetimsel Araçlar’a girmek için “Başlat→Ayarlar→Denetim Masası→Yöntimsel Araçlar”  diyerek girebiliriz.Yönetimsel Araçlar  Klasöründe 7 ayrı işlevde program kısayolları vardır.Bunlar; “Bileşen Hizmetleri,Hizmetler,Performans,Yerel Güvenlik İlkesi, Bilgisayar Yönetimi,Olay Görüntüleyicisi,Veri Kaynakları(OBDC)”’dır.
Bunlardan en çok kullandığımız Bilgisayar Yönetimidir.

Bilgisayar Yönetiminde Sistem Araçları, Depolama, Hizmetler ve Uygulamalar seçenekleri karşımıza çıkar.Sistem araçlarından “Aygıt Yöneticisine” geçebiliriz.Burada yüklü olan aygıtların ne durumda olduğunu görebilirz. Depolamadan da  Çıkarılabilir Depolama Birimlerine, Disk Birleştircisine veya Disk Yönetimine geçebiliriz.

Disk birleştiricisi bilgisayarımızdaki kayıp dosya parçacıklarını birleştirip daha yüksek performansta çalışmamızı sağlar.

En çok kullanılan kısımlardan biri de “Disk Yönetimi”’dir.Disk yönetimini Windows XP kurulumdan sonra ben çok kullanıyorum.Çünkü Windows XP kurarken 40 GB’lık diskimiz olsun.Bunu 20 GB’ını Yerel Sürücü C’ye atıyorum.Diğer 20 GB’lık kısmı ayırmadan kuruluma devam ediyorum.Kurulum bittikten  sonra “Başlat→Ayarlar→Denetim Masası→Yöntimsel Araçlar” oradan da Disk Yönetimini seçiyorum.Disk yönetiminde diskimizin bütün özelliklerini buradan gözlemliyorum.Sonra ayırmadığım kısmın üstünde sağ tuşa basarak “Yeni Bölüm” diyorum.Daha sonra diskin boyutunu yazıp dosya sistemini belirledikten sonra hızlı format’ı seçerek diskin ayrılmamış bölümü buradan ayırmış oluyorum.

Speak Your Mind

Tell us what you're thinking...
and oh, if you want a pic to show with your comment, go get a gravatar!