Ekran Kartı Montaj ve Ayarları Staj Defterim 2009 20/17

Eylül 21, 2009 by  
Filed under Ödev & Proje

Ekran Kartı bilgisayarımızdan görüntü almamızı sağlayan kart’dır.Çeşitli markalarda üretilmektedir.Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz;S3 Trio 3D/2X, Geforce 2 MX400 ,Vodoo 2000/3000 gibi.

Ekran kartları AGP slota takıldığı gibi PCI Slota da takılabilmektedir.Ancak PCI Slotuna takılan Ekran kartlarının görüntü kalitesi  AGP ile kıyaslanamayacak kadar düşüktür.

Ekran kartı takar takmaz çalışır ama kendinden istenilen  görüntü kalitesiyle çalışmaz.Bu görüntü kalitesini yakalamak için de Ekran kartının Driver’ını yüklemek gereklidir.Driver’ini yüklemek için de ilk önce Masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesi üzerinde sağ tuş tıklayarak “Özellikler” deriz.Daha sonra “Sistem Özellikleri” penceresi karşımıza çıkar.Buradan “Donanım” deriz.Donanımdan da “Aygıt Yöneticisi”’ni seçeriz.”Ekran Bağdaştırıcı” simgesinin üzerinde çift tıklayarak “Özellikler” demiş oluruz..Özelliklerden “Sürücü“sürücüden de “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneğini seçereriz.Daha sonra “Donanım Güncelleştirme Sihirbazı” karşımıza çıkar.Bu sihirbazdan da . “Listeden veya belli konumdan yükle”  dedikten sonra ileri deriz. Bu konumlarda en iyi sürücüyü ara ”  seçeneğini seçip “Gözat”’dan konumu belirledikten sonra da ileri deriz.Daha sonra dosyalar Windows klasörüne yüklenmeye başlar.Son diyerek de kurulumu tamamlamış oluruz..Restart ederek de ayarların etkili olmasını sağlarız.

Ekran kartını yükledikten sonra görüntü ayarları yapmak gerekir.Bunu için de Masaüstünün herhangi bir yerinde sağ tuş tıklayarak “Özellikler” deriz.Karşımıza “Görüntü Özellikleri”   penceresi çıkar.Buradaki sekmelerden “Ayarlar” sekmesini tıklarız.Daha sonra buradan Ekran Çözünürlüğünü ve Renk kalitesini ayarlarak iyi bir görüntü elde etmiş oluruz.